Pierwszy rozbiór Polski. 1772.

Plany rozbioru Polski pojawiły się na wiele lat przed jego faktycznym dokonaniem. Bezpośrednim i wygodnym uzasadnieniem dokonania rozbioru stał się zamach i próba porwania (do porwania nie doszło) 3 listopada 1771 r. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego przez spiskowców, związanych z konfederatami barskimi. Austria, Prusy i Rosja rozpętały kampanię, jakoby był to dowód na niezdolność Rzeczypospolitej do utrzymania porządku i jedności wewnętrznej oraz że jej stan anarchii jest zagrożeniem dla trzech sąsiednich państw. Podpisanie traktatów nastąpiło w Petersburgu 5 sierpnia 1772 r. Na początku 1773 roku król i Senat rozesłali wszystkim rządom Europy noty wyrażające sprzeciw z prośbą o interwencję. Oddzielne noty wystosowano do Francji, Danii i Austrii, które to państwa były gwarantami pokoju oliwskiego i traktatów welawsko-bydgoskich. 30 września 1773 r. traktaty rozbiorowe ratyfikował Sejm Rozbiorowy zwołany w Warszawie przez zaborców (przy proteście trzech posłów: Tadeusza Reytana, Samuela Korsaka i Stanisława Bohuszewicza). Polska straciła 211 tys. km² i 4,5 miliona ludności. (Wikipedia)

Austria otrzymała całą południową Polskę po Zbrucz ze Lwowem, ale bez Krakowa (83 tys. km² oraz 2,7 mln mieszkańców). Przy czym już w 1770 r. Austria samorzutnie przejęła Spisz i powiaty nowotarski, nowosądecki i czorsztyński.
Prusy anektowały Warmię i Prusy Królewskie (Pomorze Gdańskie), lecz bez Gdańska i Torunia (36 tys. km² oraz 600 tys. mieszkańców).
Rosja zagarnęła Inflanty Polskie oraz wschodnie, peryferyjne krańce Rzeczypospolitej za Dnieprem, Drucią i Dźwiną (województwa: mścisławskie, witebskie i połockie oraz część mińskiego i inflanckiego – ogółem 92 tys. km² oraz 1,3 mln mieszkańców), utrzymując poza tym swój protektorat nad resztą okrojonego kraju.

Porównaj mapę historyczną z mapą google. Użyj suwaka zmiany przezroczystości.

Tytuł: Carte generale & itineraire de Pologne. Wydawca: S. Michał Gröll. Autorzy: Karol Perthées, Sebastian Dorn. Miejsce wydania: Warszawa Data: 1773 Język: francuski Opis: Podz. liniowe w milach polskich, litewskich, ukraińskich, małych milach polskich i małych milach litewskich.


Szukasz innej mapy? Skorzystaj z wyszukiwarki.

Iran i Turan lub Persja, Afganistan, Beludżystan, Turkiestan. 1875.
Nowa mapa Krymu. 1855.


3 odpowiedzi na “Pierwszy rozbiór Polski. 1772.”

  1. Anna napisał(a):

    Świetna strona- czy jest możliwość powiększenia tej mapy na cały ekran?

  2. Maciej napisał(a):

    A gdzie dokładnie była położona tzw. „łączka inflancka” (łąka za Dźwiną, nie zajęta podczas pierwszego rozbioru)?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz brakującą cyfrę zanim wyślesz komentarz. *