Wybuch II wojny światowej. Niemcy i Rosja napadły na Polskę. 1, 17 wrzesień 1939.

II wojna światowa wybuchła 1 września 1939 po ataku na Polskę III Rzeszy Niemieckiej w porozumieniu z ZSRR. W chwili wybuchu Polska miała zawarty układ sojuszniczy z Francją i Wielką Brytanią oraz Rumunią (obowiązujący jednak tylko w przypadku ataku ze strony ZSRR). Sojusze istniał tylko na papierze – mimo formalnego wypowiedzenia wojny Niemcom przez Francję i Wielką Brytanię 3 września, nie rozpoczęły one żadnych realnych działań militarnych, ani nie udzieliły pomocy wojskowej ("dziwna wojna"). Do ataku na Polskę przyłączyła się natomiast Słowacja która była wówczas protektoratem Niemiec.
17 września bez  wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę Rosja. Atak ten złamał polsko-sowiecki pakt o nieagresji, jednak nie wywołał ze strony rządu polskiego wypowiedzenia wojny. Brak publicznego formalnego ogłoszenia przez Prezydenta i rząd RP faktu istnienia stanu wojny pomiędzy ZSRR a Polską i brak jednoznacznego rozkazu Naczelnego Wodza stawiania oporu najeźdźcy doprowadził do dezorientacji dowódców i żołnierzy, a w konsekwencji do wzięcia do niewoli ok. 250 tysięcy żołnierzy i oficerów, w większości nie stawiających oporu.
28 września III Rzesza i ZSRR podpisały pakt o granicach i przyjaźni, w którym dokonały wytyczenia granicy niemiecko-sowieckiej na okupowanym terytorium Polski (czerwona linia na mapie). W stosunku do ustaleń tajnego protokołu do Paktu Ribbentrop-Mołotow dokonano jednak pewnej modyfikacji: ZSRR oddał III Rzeszy terytorium Lubelszczyzny w zamian za zgodę Niemiec na podporządkowanie ZSRR Litwy. Wileńszczyzna została przekazana Litwie 10 października w zamian za zgodę na bazy Armii Czerwonej na jej terytorium. Podobne układy ZSRR wymusił na Estonii i Łotwie. Do czerwca 1940 roku kraje te cieszyły się jeszcze pozorami niepodległości. Wikipedia.

Porównaj mapę historyczną z mapą google. Użyj suwaka zmiany przezroczystości.

Tytuł: Der deutsche Osten und Polen. Wydawca: Verlag von Velhagen & Klasing. Miejsce wydania: Bielefeld; Leipzig. Data: 1939 Język: niemiecki Opis: 68x67cm, skala 1:2000000, południk zerowy Greenwich. Na mapie linia demarkacyjna z 28.09.1939.

English version.



Nie znaleziono powiązanych map.

One Response

  1. SC

    Jeśli teraz mamy wolność sumienia i słowa
    Napisz co myślisz o Polsce bez Lwowa?
    Jeżeli taka twoja odwaga cywilna
    Napisz co myślisz o Polsce bez Wilna?
    Przychodzi mi do głowy, że powrócą do Polski:
    Stanisławów, Tarnopol i Kamieniec Podolski
    Królewiec, Grodno i Brześć Litewski też powrócą do Macierzy
    Teraz tam obco a zimą dość chłodno gdy tam pojedziesz to uwierzysz

Zostaw Komentarz

Wpisz brakującą cyfrę zanim wyślesz komentarz. *