Auschwitz-Birkenau. Niemiecki obóz śmierci. 1944. Mapa ogólna.

Auschwitz-Birkenau to sieć niemieckich obozów śmierci i obozów koncentracyjnych, wybudowanych i zarządzanych przez Trzecią Rzeszę na zaanektowanych przez Niemcy ziemiach polskich, w czasie II wojny światowej. Kompleks składał się z :

– Auschwitz I – pierwszy obóz, tzw. „obóz macierzysty”; wybudowany początkowo dla polskich więźniów politycznych, których zaczęto zwozić w maju 1940 roku Pierwsza eksterminacja więźniów miała miejsce we wrześniu 1941r.
– Auschwitz II – Birkenau – początkowo obóz koncentracyjny, potem także miejsce masowej eksterminacji, wyposażone w komory gazowe i krematoria;
– Auschwitz III – Monowitz/Buna – obóz pracy przymusowej w zakładach Buna-Werke koncernu IG Farben.
Szacuje się, że w Auschwitz zginęło 1,1mln więźniów. Do uśmiercania używano gazu Cyklon B. Ci, którzy nie zginęli w komorach gazowych, stracili życie z głodu, z wycieńczenia przymusową pracą, w wyniku chorób zakaźnych, egzekucji i w medycznych eksperymentach Josefa Mengele – " Anioła Śmierci". Nieliczni, którzy przeżyli odzyskali wolność 27 stycznia 1945r. W roku 1947 rząd Polski zdecydował otoczyć opieką Auschwitz I i II oraz na mocy ustawy sejmowej przekształcić w Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. W 1979 roku tereny byłego obozu w granicach objętych muzeum zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wikipedia.

Porównaj mapę historyczną z mapą google. Użyj suwaka zmiany przezroczystości. Dostępna jest również mapa szczegółowa obozu – KLIK.

Tytuł: Auschwitz-Birkenau Complex. Wydawca:Miejsce wydania: Data: 26.06.1944. Język: angielski Opis: Powiększone z oryginalnego negatywu i oznaczone w 1978 przez CIA.

English version.

Zostaw Komentarz

Wpisz brakującą cyfrę zanim wyślesz komentarz. *